niedziela, 20 stycznia 2013

Bydgoszcz, Żołnierze polscy wkraczają do Bydgoszczy
Opublikowano 20 sty 2013
20 stycznia 1920 roku żołnierze polscy wkroczyli do Bydgoszczy. Tego samego dnia nastąpiło przekazanie władzy w ręce ówczesnego komisarycznego prezydenta miasta, Jana Maciaszka. 93 lata później w Bydgoszczy odbyła się inscenizacja przypominająca tamte wydarzenia. Więcej:http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublicati...

93. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski [wideo]

Uroczystości rocznicowe trwają od rana. O godz. 16 na Starym Rynku odbyła się ciekawa inscenizacja...

Łukasz Jędrzejczak, Niedziela, 20 Stycznia 2013; aktualizowano: 20.01.2013 17:56
93. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy odbyła się w wielu punktach miasta. O godz. 16 na Starym Rynku pokazano scenkę przypominającą wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy.


image
fot. Łukasz Jędrzejczak

Inscenizację przygotowały m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Dromedar” oraz Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna „BYLOT”.

Chwile po godz. 16 na płytę Starego Rynku wkroczył oddział żołnierzy polskich. Nastąpiło uroczyste przekazanie kluczy miejskich w ręce ówczesnego komisarycznego prezydenta miasta, Jana Maciaszka.

Po zakończeniu inscenizacji odpalono salwę honorową.

Inscenizacja przypomniała wydarzenia z 20 stycznia 1920, kiedy to bydgoskie władze przejęły klucze do bram miasta z rąk Hugo Wolffa, ówczesnego burmistrza Bydgoszczy.Więcej zdjęć z obchodów 93. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy na stronach jutrzejszego Expressu Bydgoskiego oraz na www.express.bydgoski.pl


Więcej o obchodach 93. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy czytaj w:
Weekend w Bydgoszczy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz