niedziela, 27 stycznia 2013

Dziwne zachowanie Prądu Zatokowego

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/112041,dziwne-zachowanie-pradu-zatokowego
Jeszcze nie tak dawno plotkowano, że Golfsztrom słabnie i Europę czeka nowa epoka lodowcowa. Tymczasem ostatnie badania ujawniają, że jest przeciwnie. Prąd Zatokowy nie tylko ocieplił się, lecz też przyspieszył.

Bardzo ciekawe wnioski płyną z badań naukowych poczynionych w ostatnim roku przez pracowników Rosyjskiej Służby Pogodowej (Roshydromet).
Jak ogłosił na konferencji prasowej Aleksander Frołow, szef rosyjskich meteorologów, Prąd Zatokowy nie tylko był cieplejszy niż zwykle, lecz również gwałtownie przyspieszył.
Jak wskazują szczegółowe pomiary średnia temperatura wody w Golfsztromie była o 2-3 stopnie wyższa aniżeli średnia z ostatnich 30 lat.
W północnej jego odnodze lokalnie odchylenie temperatury od normy sięgało aż 7,5 stopnia i była to wartość nigdy wcześniej nieobserwowana.
Jakby tego było mało, to jeszcze prąd pędził ze znacznie większą prędkością roznosząc ciepłe wody po północnym i wschodnim Atlantyku.
To właśnie dzięki nietypowemu zachowaniu Prądu Zatokowego latem 2012 roku zasięg pokrywy lodowej w Arktycemiał 3 mln 346 tysięcy kilometrów kwadratowych i był najmniejszym w całej historii pomiarów satelitarnych.
Odbudowywanie się pokrywy lodowej tej zimy wokół bieguna północnego jest opóźnione, co może świadczyć o tym, że latem bieżącego roku odnotujemy nowy rekord lub też zasięg lodu będzie oscylować w okolicach rekordu z poprzedniego roku.
Według rosyjskich naukowców zmiany zachodzące w Arktyce i związane z aktywnością Golfsztromu mają bardzo poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego i dla miejscowej ludności.
Wielkie ocieplenie na dalekiej północy zachodzi już nie tylko w powietrzu, lecz również w morzu. Z czymś takim nie spotkano się w całej 120-letniej historii prowadzenia regularnych pomiarów meteorologicznych i hydrologicznych. www.twojapogoda.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz