niedziela, 20 stycznia 2013

Nawrócenie Rosji postępuje....

Ponad 2 miliony Rosjan zanurzyło się w lodowatej wodzie na Chrzest Pański


Około 2,2 mln Rosjan w sobotę wzięło udział w liturgii poświęcenia wody i rytualnej kąpieli z okazji przypadającego w tym dniu święta Chrztu Pańskiego - poinformowało MSW Rosji.
Prawosławni na całym świecie świętują Chrzest Pański w nocy z 18 na 19 stycznia. Święto, upamiętniające chrzest Jezusa Chrystusa w rzece Jordan, zamyka okres Bożego Narodzenia. To jedno z 12 najważniejszych świąt w prawosławnym roku liturgicznym.
Do tradycji w tym dniu należy zanurzenie w przeręblach w kształcie krzyża, co ma pozwolić wiernym zmyć grzechy, a także przynieść im błogosławieństwo i zdrowie. Wielu zanurza się w wodzie trzykrotnie - w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
W całej Federacji Rosyjskiej przygotowano około 5,5 tys. miejsc do świątecznej kąpieli. Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości czuwało około 70 tys. policjantów, żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW i ratowników ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych. W miejscach kąpieli dyżurowali też lekarze.
W samej Moskwie, nie bacząc na 12-stopniowy mróz, w poświęconej wodzie zanurzyło się około 170 tys. osób. Jedno z ponad 50 miejsc rytualnej kąpieli usytuowano na Placu Rewolucji, niemal przed murami Kremla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz