sobota, 19 stycznia 2013

Ecclesia militans wciąż potrzebny
Z wielką radością przyjąłem informację o przemówieniu Benedykta XVI do zebranych w Rzymie kardynałów. Papież przypomniał o potrzebie Kościoła wojującego w dzisiejszym świecie.
 Z wielką radością przyjąłem informację o przemówieniu Benedykta XVI do zebranych w Rzymie kardynałów. Papież przypomniał o potrzebie Kościoła wojującego w dzisiejszym świecie: " Widzimy, że zło chce opanować świat i konieczne jest podjęcie walki ze złem. Widzimy, że zło posługuje się w tym wieloma sposobami: okrutnymi, uciekając się do różnych form przemocy, ale też udaje dobro i w ten sposób narusza moralne fundamenty społeczeństwa. Św. Augustyn powiedział, że cała historia jest walką dwóch miłości: miłości własnej, aż do pogardzania Bogiem, i miłości Boga, aż do pogardzania sobą w męczeństwie. My uczestniczymy w tej walce – podkreślał Ojciec Święty. I dodał, że w walce ważne jest by mieć przyjaciół. - Ja mam wokół siebie przyjaciół z Kolegium Kardynalskiego. To są moi przyjaciele, z nimi czuję się jak w domu, czuję się pewnie w tym towarzystwie wielkich przyjaciół, którzy są ze mną i są, wszyscy razem, z Panem Bogiem. Dziękuję wam za tę jedność w radościach i bólach. Idziemy naprzód. Pan powiedział: «Odwagi, Jam zwyciężył świat». Jesteśmy w «drużynie» Pana, a zatem w drużynie zwycięskiej."
Słowa te napełniają wielką radością. W dzisiejszych czasach pojęcie Kościoła wojującego zostało przykryte grubą warstwą kurzu, jako niemodne, przestarzałe, nietolerancyjne i ogólnie nieludzkie. Wielu ludzi złej woli interpretuje Ecclesia militans dosłownie, twierdząc, że chodzi tu o nawracanie ogniem i mieczem pogan i ateistów. Nic bardziej błędnego. Słowa Ojca Świętego znakomicie wyjaśniają istotę wojowania, o którym mówię. Wojowanie postawą wobec zła i modlitwą (chociażby ostatnio przytaczana przeze mnie modlitwa do św. Michała Archanioła). W tak trudnych czasach Kościół, który nie wojuje - poddaje się. innej możliwości nie ma.
Na koniec zamieszczam jeszcze modlitwę za Kościół wojujący z tradycyjnego rytu Mszy;)
Ecclesia tua sancta catholica: quam pacificare, custodire, adunare, et regere digneris toto orbe terrarum: una cum famulo tuo Papa nostro et Antistite nostro et omnibus orthodoxis, atque catholicae et apostolicae fidei cultoribus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz